Obřízka a nemoci

Obřízka se provádí již mnoho let. V minulosti především z hygienýckých a náboženských důvodů. Dnes k tomu přibývají i jiné, těm se tu ale věnovat nebudeme. Nyní nás zajímá, jestli obřízka snižuje riziko přenosu virů, nemocí a infekcí. Jestli má skutečně hygienický význam...

Začněme třeba balanopostitidou. Ta napadá žalud a vnitřní list předkožky. Aby se jejímu vzniku zabránilo, provádí se obřízka, při které se odstraňuje vnitřní list předkožky. Takže v tomto případě obřízka nějaký význam má.

Nemilá je také rakovina penisu. Ta se naštěstí moc nevyskytuje, ale případů pomalu přibývá. Ta se většinou projeví nejprve na vnitřní předkožce. Pokud je penis rakovinou napaden a zjistí se to včas, většinou pomůže úplná (radikální, totální) obřízka při které se odstraní celý vnitřní list. Pokud postižený včas nenavštíví lékaře, odstraňuje se i celý pyj.

Další otázkou je zda obřízka snižuje přenos infekcí, virů... Podle některých zdravotnických organizací, které se tímto zabývají (např. WHO - Světová zdravotnická organizace) riziko přenosu infekcí a virů (např. HPV, HIV...) u obřezaných můžů klesá.

 

 

 

 

zatím to sepisuji, tak se ničeho nelekej

Fotogalerie